top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraMWronska

Sekrety drużyny narodowej Finlandii Freestyle pom


Finlandia. Dla mnie jest krajem pochodzenia Muminków, a także dużego szacunku do zdrowia i kultury uprawiania sportu. Poza tym, bardzo odpowiada mi myślenie krajów nordyckich- liczą kompetencje, zdrowe podejście do tematu, wyższy cel i zbudowanie zdrowego środowiska do rozwoju dla zawodników.


Miałam niesamowitą okazję obserwować treningi kadry narodowej freestyle pom Finlandii. Zarówno drużynę seniorską, jak i seniorską. Warto tutaj wspomnieć, że tylko drużyny seniorskie są prowadzone przez federację i są one w trybie All Star. Natomiast drużyna juniorska, to drużyna klubowa, do której dołączyło kilka zawodniczek z innych klubów.

To, co było dla mnie najbardziej interesujące, to sam tryb pracy z kadrą.


Dzięki temu, że w cheerleadingu działam od wielu lat, mając całkiem spore grono znajomych w tym świecie, to mogłam uczestniczyć w dwudniowym campie kadry narodowej Finlandii. Opublikowałam na Instagramie, że trenerzy z Polski mogą zadać pytania trenerkom drużyny seniorskiej. Bardzo dziękuję trenerkom: Mili i Jonnie, za udzielenie odpowiedzi.


Oto pytania i odpowiedzi!


Czy przed rekrutacją do kadry narodowej znacie wcześniej choreografię i umiejętności, które zawodnicy muszą posiadać?

Choreografia jest tworzona dla drużyny już po rekrutacji. Nie szukamy konkretnych umiejętności technicznych, dlatego dostosowujemy choreografię do zawodników. Podstawowe umiejętności taneczne i różne elementy techniczne, to cos czego oczekujemy.


Ile razy (podczas treningu kadry) drużyna wykonuje choreografię na 100% tzw. full out?

W czasie przygotowań mamy 7 obozów szkoleniowych kadry. Podczas jednego z nich układamy choreografie, a później to już wszystko zależy od potrzeb. Nie mniej, podczas zgrupowań kadry narodowej w zależności od potrzeb zawodnicy muszą wykonywać full out kilka razy. I to nie tylko podczas treningów. Muszą przede wszystkim ćwiczyć we własnym zakresie, a także występować z kadrą podczas wielu pokazów.


Czy używacie, i jeśli tak to jak często. zwolnionego tempa muzyki?

Oczywiście, że tak! Głównie kiedy zaczynamy pracować nad choreografią, aby ta miała czas "ułożyć się w głowie", a także w ramach rozgrzewek.Czy podczas zgrupowań kadry ćwiczycie też siłę i wytrzymałość, czy zawodnicy muszą to robić we własnym zakresie?

Mamy trenera przygotowania motorycznego, który spotyka się z zawodnikami na początku sezonu przygotowawczego. Wszyscy otrzymują plan treningowy, który muszą wykonywać przez cały okres przygotowań i w ramach tych treningów jest też siła i wytrzymałość. Większość tych ćwiczeń zawodnik też wykonuje w swoim klubie. Na zgrupowaniach skupiamy się nad team buildingiem, choreografią, jednolitością jej wykonania, synchronizacją i umiejętnościami.


Czy dużo zmieniacie w choreografii podczas zgrupowań?

Czasami dokonujemy małych zmian, np., żeby formacje lepiej wyglądały na parkiecie. Zdarza się także, że całe sekcje nie wyglądają, tak jak sobie tego finalnie życzymy i wtedy dokonujemy większych zmian.
41 wyświetleń

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page