top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraMWronska

PINKTOBER- cheerleaders włączają się w różowy październik

Zaktualizowano: 21 lis 2021

Czy słyszeliście o Pinktober?


W moich mediach społecznościowych zawsze pojawia się w październiku wzmianka o nim, a to dlatego, że jest to miesiąc świadomości, dotyczącej raka piersi. Nazwa Pinktober powstała z połączenia słów Pink (różowy) i October (październik). Sprytnie co?

Jak ma się pinktober do cheerleadingu? Otóż bardzo wiele zespołów i drużyn w październiku dodaje do swoich strojów różowe kokardy lub pompony. Niektóre mają nawet całe różowe unifromy na te okazję. Częstym elementem pokazów z październiku jest także różowa wstążka.

Dlaczego jest to takie ważne?

W krajach rozwiniętych nowotwory piersi, są najczęściej występującym nowotworem u kobiet[1]. Stanowią ¼ wszystkich zachorowań na raka. W Polsce na raka piersi choruje co roku około 19 tysięcy kobiet, z czego 6 tysięcy nie udaje się wyleczyć. Wskaźniki matematyczne mówią, że w ciągu najbliższych 15 lat, skala zachorowań wzrośnie do 21 tysięcy rocznie. „Szacuje się, że w krajach członkowskich Unii Europejskiej w 2008 roku u ponad 330 tysięcy kobiet zdiagnozowano raka piersi, około 89 tysięcy z tego powodu umarło”[2]. “Według opublikowanego w 2019 r. raportu Narodowego Instytutu Zdrowia-PZH w Warszawie, w latach 2010-2016 współczynnik zgonów z powodu tego nowotworu zwiększył się u nas o 7,2 proc”[3]. Ryzyko zachorowania na raka piersi wzrasta z wiekiem. Najczęściej diagnozowany jest między 50. a 69. rokiem życia[4]. Na szczęście wzrosła liczba pacjentek, które przeżyły 5 lat po diagnozie. Niestety, większość zdiagnozowanych kobiet nie przeżywa roku.


Czy tylko kobiety chorują na raka piersi? Mężczyźni również na niego chorują. Rak piersi stanowi 1% wszystkich nowotworów złośliwych u mężczyzn. Wśród mężczyzn przed 35. rokiem życia ryzyko zachorowania wynosi 0,1 na 100 tysięcy ludności, aby po 85. roku życia przekroczyć 6,5 na100 tysięcy ludności[5].


Dlatego tak ważne jest mówienie o raku piersi i żaden wstyd czy skrępowanie nie powinno tutaj mieć miejsca. Są też głosy, że promowanie świadomości, to tylko część pracy jaką należy wykonać. Karuna Jaggar uważa, ze promowanie pinktober jest łatwe, gorzej już z leczeniem i wsparciem dla chorych[6]. Niezależnie jak ocenia się Pinktober, to jeśli pomoże to komukolwiek zdiagnozować szybciej warto o nim wspominać.


Jak zespoły włączają się w akcję Pinktober?


Jednym z najbardziej oczywistym elementem jest (jak pisałam na początku tego wpisu) wplecenie w strój różowych elementów. W Internecie jest bardzo dużo zdjęć cheerleaders z NFL, w „nowych” kolorach. Od 2009 roku cała National Football League uznawała październik jako miesiąc świadomości raka piersi. Dlaczego już tego nie robi? Kiedy w 2014 roku, córka jednego z sędziów zachorowała na nerwiaka zarodkowego dostał od duże wsparcie od ligi. Wtedy też pojawiła się propozycja, aby przestać wspierać tylko świadomość, dotyczącą raka piersi, ale rozszerzyć akcję na inne nowotwory. Od 2009 roku, październikowe mecze NFL były przeprowadzane pod różowym znakiem. Różowe stroje cheerleaders, różowe elementy strojów zawodników, a także…. różowe penalty bags. Dlatego też od jesieni 2017 roku każda drużyna NFL może wybrać świadomość, którego nowotworu chce zwiększać. Niezależnie od tego, który to nowotwór wczesne wykrycie zwiększa szanse na dłuższe życie, lub wyleczenie.

Dlatego rozmawiajmy z naszymi zawodnikami o zagrożeniach i o tym jak ich zdrowie leży nam na sercu.
[1] J. Didkowska, U. Wojciechowska, NOWOTWORY Journal of Oncology 2013, volume 63, number 2, 111–118 [2] J. Didkowska, U. Wojciechowska, NOWOTWORY Journal of Oncology 2013, volume 63, number 2, 111–118 [3] https://pulsmedycyny.pl/wzrasta-zachorowalnosc-i-umieralnosc-na-raka-piersi-962230 [4] https://www.medonet.pl/zdrowie/zdrowie-dla-kazdego,rak-piersi--co-mowia-statystyki--ile-kobiet-umiera-na-raka-piersi--czy-nowotwor-piersi-jest-wyleczalny-,artykul,1722431.html [5] http://onkologia.org.pl/rak-piersi-mezczyzn/ [6] https://www.sfchronicle.com/opinion/openforum/article/Pink-ribbon-culture-is-gaslighting-women-14554817.php


Źródła zdjęć

3. https://www.si.com/nfl/2016/12/13/nfl-breast-cancer-awareness-month-october-becomes-all-cancer-awareness-month


485 wyświetleń

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page